Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bemutatjuk: Selec folyadékszint-szabályozók

Bemutatjuk: Selec folyadékszint-szabályozók

Legfrissebb blogbejegyzésünkben a folyadékszint-érzékelés témájában merülünk el, és megismerjük a konduktív elven működő Selec WLCA21M-CE és WLCA-2M-U-CE folyadékszint szabályozókat.

 

Konduktív elven működő folyadékszint-érzékelés

Legyen szó akár a kerti tó úszókapcsolójáról vagy egy szennyvíztelep ülepítőtartályáról, a folyadékok szintjének érzékelésére számos eszköz és technológia áll rendelkezésre. Az eszközök működési elve széles skálán mozog (léteznek például optikai, kapacitív vagy radioaktív rendszerek is), de talán a legegyszerűbb és legmegfizethetőbb megoldást a konduktív elven működő folyadékszint-mérők és -szabályozók szolgáltatják.

A konduktív folyadékérzékelők a folyadékok vezetőképességét használják ki, így csak olyan folyadékok esetén használhatóak, amelyek kellő mennyiségben tartalmaznak ionokat. „Folyadék” alatt legtöbb esetben a vizet értjük, azonban például a desztillált víz alacsony vezetőképessége miatt már nem alkalmas közeg a mérésre.

Legtöbb esetben ezeket a rendszereket az alábbi feladatok ellátására használják:

  • szivattyú kapcsolására
  • tartály vagy kút töltésére/ürítésére
  • egyszerre több folyadékszint figyelésére, pl. épületautomatizálási feladatban

Az érzékelés ún. passzív (aktív elektronikát nem tartalmazó) szondák segítségével valósul meg, melyek anyaga leggyakrabban rozsdamentes acél vagy réz– a folyadék tulajdonságainak megfelelően. Ez azt jelenti, hogy más előírásoknak kell megfelelnie egy ivóvíz és megint más egy szennyvíz érzékelésére használt mérőeszköznek.

Az érzékelés úgy történik, hogy a mérő- vagy szabályozókészülék a szondán keresztül egy mérőjelet bocsát ki, ezt a jelet pedig a vezetőképes folyadék ionjai továbbítják a szonda felé, majd a visszaküldött jelet a készülék elektronikája feldolgozza.

 

 

Amennyiben a folyadékban mechanikai szennyeződés is van, célszerű a szondát közvetlenül egy fémtartályra kötni, így elkerülhetőek az üledékképződésből adódó jelkimaradások vagy téves kapcsolások. A szondák polarizálódásának és végső soron oxidációjának elkerülése érdekében a leadott mérőjel legtöbbször nem egyenfeszültség, hanem egy, a gyártó által meghatározott frekvencián leadott négyszögjel.

Gyári körülmények között ezt a jelet legtöbbször egy mikrovezérlő generálja, mellyel az érzékenység és a késleltetés is beállítható, így a hullámzásból fakadó jelzavar korrigálható.

 

Alkalmazási példa

Jelen alkalmazási példában a Selec WLCA2M1-CE analóg folyadékszint-szabályozó eszközét használjuk. A rajzon 1db tartályhoz kialakított kétszintes szabályozást láthatunk, azonban az eszközhöz alapesetben 3 db rozsdamentes szondát tartozik, így akár háromszintes szabályozás is megvalósítható vele.

 

 

Összehasonlítás

 

Szeretnél még több érdekességet olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre, ne maradj le az újdonságokról!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: folyadékszint selec