Ipari Elektronikai Blog
Blog az ipari elektronika iránt érdeklődő mérnököknek, szakembereknek és látogatóknak.
Az időrelé kritikus eszköz a számos ipari és háztartási alkalmazásban, amely precíz időzítést tesz lehetővé az áramkörökben. A különböző időrelé típusok széleskörű alkalmazásokat fednek le, a késleltetett bekapcsolástól a ciklikus működésig. Az időrelé kiválasztása során több tényezőt is figyelembe kell vennünk, beleértve a működési időt, a terhelhetőséget, a működési környezetet és a relé típusát.
Ezen a héten ismét a szenzortechnika vizein evezünk. Megnézzük az optikai közelítéskapcsolók működését, ipari automatizálásban való alkalmazását és főbb tulajdonságait. Bemutatjuk, hogy mi a különbség a reflexiós és a tárgyreflexiós szenzorok között, illetve hogy milyen előnyökkel vagy hátrányokkal jár a használatuk.
Az ipari automatizálás és az épületautomatizálás területén egyre nagyobb igény van az energiahatékony megoldásokra.
Blogsorozatunk mai részében elsőként az energiamenedzsment fogalmával ismerkedünk meg, majd az almérők telepítésére vonatkozó, 2021.jauár 1-jétől hatályos jogszabályi előírásokat is megvizsgáljuk.
Végül pedig bemutatjuk, milyen komplett megoldásokat kínál a Selec az energiafogyasztás monitorozására.
A háromfázisú elektromos motorok fordulatszám-szabályozása és a forgásirány-változtatás igénye gyakorlatilag kezdettől fogva jelen van az ipari automatizálás területén. Az energiahatékonyság és az ebből fakadó költséghatékonyság szempontjai olyan eszközök születéséhez vezettek, melyekkel a fordulatszám lefojtás nélkül csökkenthető, a forgásirány pedig állandó sebességet igénylő folyamatoknál is megváltoztatható. Mai írásunkban a frekvenciaváltókkal ismerkedünk meg közelebbről.
Az ipari automatizálásban gyakorlatilag a kezdetektől jelen van a folyamatok és eszközök időszabályozásának igénye. Legyen szó motorindításról, szivattyúk működtetéséről, hűtés-fűtés indításáról, illetve világítás szabályozásáról vagy vezérléséről, az időszabályozás kiemelt fontossággal bír.
Az okosotthonok terjedésével az időszabályozó villamos eszközök iránti igény is megemelkedett. A bonyolultabb, programozható szabályozó eszközök a háztartási környezetben is egyre nagyobb teret kapnak. Segítségükkel energiatakarékos megoldások dolgozhatók ki, illetve különböző kényelmi funkciók pl. sütő-, termosztát vagy akár egy mosógép szabályozott indítása is megvalósítható.
Mai cikkünkben az időszabályozás eszközeivel, időrelékkel, időkapcsolókkal, illetve azok típusaival foglalkozunk.
Szenzorok nélkül el sem lehet képzelni a modern, automatizált rendszerek és gyártósorok működését. Az ipari automatizálásban a szenzorok számos típusa megjelenik annak függvényében, hogy milyen fizikai tényezőt akarunk ismerni. Ha viszont az a feladat, hogy például egy munkadarab helyzetét érzékeljük, érdemes ehhez valamilyen közelítéskapcsolót választani. Mai cikkünkben az induktív közelítéskapcsolók a működésével és főbb jellemzőivel foglalkozunk.