Ipari Elektronikai Blog
Blog az ipari elektronika iránt érdeklődő mérnököknek, szakembereknek és látogatóknak.
Ismerd meg a Selec MIBRX Moduláris PLC Rendszert
A PLC (programozható logikai vezérlő) az iparban elengedhetetlen és központi szerepet játszik napjainkban. A PLC-k az összes munkafolyamat szerves része és központi egysége a zökkenő mentes működésnek.
A számlálók
A különböző ipari folyamatok vezérlésében a számlálók nagyon fontos irányító, kijelző eszközök. Bizonyos technológiai eseményeket szükséges érzékelni, és/vagy meg kell számolni. Ezek a jelek lehetnek mechanikus elmozdulások és elektromos impulzusok (jelszint változások ) vagy impulzus sorozatok.
Hatékony energiagazdálkodás? Selec energiamérőkkel lehetséges!
Mire jó az időrelé?
Az időrelé kritikus eszköz a számos ipari és háztartási alkalmazásban, amely precíz időzítést tesz lehetővé az áramkörökben. A különböző időrelé típusok széleskörű alkalmazásokat fednek le, a késleltetett bekapcsolástól a ciklikus működésig. Az időrelé kiválasztása során több tényezőt is figyelembe kell vennünk, beleértve a működési időt, a terhelhetőséget, a működési környezetet és a relé típusát.
Az optikai szenzorok működési elve és főbb jellemzői
Ezen a héten ismét a szenzortechnika vizein evezünk. Megnézzük az optikai közelítéskapcsolók működését, ipari automatizálásban való alkalmazását és főbb tulajdonságait. Bemutatjuk, hogy mi a különbség a reflexiós és a tárgyreflexiós szenzorok között, illetve hogy milyen előnyökkel vagy hátrányokkal jár a használatuk.
Energiamérésre vonatkozó előírások 2021-ben
Az ipari automatizálás és az épületautomatizálás területén egyre nagyobb igény van az energiahatékony megoldásokra.
Blogsorozatunk mai részében elsőként az energiamenedzsment fogalmával ismerkedünk meg, majd az almérők telepítésére vonatkozó, 2021.jauár 1-jétől hatályos jogszabályi előírásokat is megvizsgáljuk.
Végül pedig bemutatjuk, milyen komplett megoldásokat kínál a Selec az energiafogyasztás monitorozására.
A frekvenciaváltók működése és használata
A háromfázisú elektromos motorok fordulatszám-szabályozása és a forgásirány-változtatás igénye gyakorlatilag kezdettől fogva jelen van az ipari automatizálás területén. Az energiahatékonyság és az ebből fakadó költséghatékonyság szempontjai olyan eszközök születéséhez vezettek, melyekkel a fordulatszám lefojtás nélkül csökkenthető, a forgásirány pedig állandó sebességet igénylő folyamatoknál is megváltoztatható. Mai írásunkban a frekvenciaváltókkal ismerkedünk meg közelebbről.
Időszabályozás a gyakorlatban: milyen eszközöket használhatunk?
Az ipari automatizálásban gyakorlatilag a kezdetektől jelen van a folyamatok és eszközök időszabályozásának igénye. Legyen szó motorindításról, szivattyúk működtetéséről, hűtés-fűtés indításáról, illetve világítás szabályozásáról vagy vezérléséről, az időszabályozás kiemelt fontossággal bír.
Az okosotthonok terjedésével az időszabályozó villamos eszközök iránti igény is megemelkedett. A bonyolultabb, programozható szabályozó eszközök a háztartási környezetben is egyre nagyobb teret kapnak. Segítségükkel energiatakarékos megoldások dolgozhatók ki, illetve különböző kényelmi funkciók pl. sütő-, termosztát vagy akár egy mosógép szabályozott indítása is megvalósítható.
Mai cikkünkben az időszabályozás eszközeivel, időrelékkel, időkapcsolókkal, illetve azok típusaival foglalkozunk.
Az induktív szenzorok működési elve és főbb jellemzői
Szenzorok nélkül el sem lehet képzelni a modern, automatizált rendszerek és gyártósorok működését. Az ipari automatizálásban a szenzorok számos típusa megjelenik annak függvényében, hogy milyen fizikai tényezőt akarunk ismerni. Ha viszont az a feladat, hogy például egy munkadarab helyzetét érzékeljük, érdemes ehhez valamilyen közelítéskapcsolót választani. Mai cikkünkben az induktív közelítéskapcsolók a működésével és főbb jellemzőivel foglalkozunk.