MEKH- tudnivalók
Ezen a felületen az MEKH- rendelettel és az energiamenedzsment rendszerekkel kapcsolatban írt cikkeinket olvashatod.
1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet
almérők telepítéséről
Az intelligens almérők telepítésére 2020 januárjában született kormányzati szintű előírás, mely az elkövetkező két évre tartalmaz iránymutatást, majd ennek módosítására 2020 júniusában került sor.
A Magyar Közlöny 2020. évi 154. számában található módosítás szerint 2021. január 1- től almérővel kötelező mérni:
• minden 100 kW feletti névleges teljesítményű önálló villamos berendezés fogyasztását (különösen a kompresszorok, motorok, szivattyúk, egyéb hajtások és technológiai berendezések)
• minden 140 kW feletti névleges elektromos teljesítményű hőtermelő és klímaberendezés fogyasztását
• az egy betáplálási ponton keresztül megtáplált és technológiai sorba állított berendezések (különösen: gép, gépsor, gyártósor, üzemcsarnok, illetve épület) esetében akkor, ha a beépített legnagyobb egyidejű teljesítményigény meghaladja a 100 kW- ot
A telepített almérőknek az alábbi előírásoknak kell megfelelniük:
• végezzenek mérést legalább negyedóránként
• legyenek legalább B pontossági osztályba sorolt, a váltóáramú hatásos villamos energia mérésére szolgáló fogyasztásmérők
• legyenek alkalmasak a mért értékek tárolására, vagy adatgyűjtő rendszerbe tárolás céljából történő továbbítására

Energiamérésre vonatkozó előírások 2021-ben
Az ipari automatizálás és az épületautomatizálás területén egyre nagyobb igény van az energiahatékony megoldásokra.
Blogsorozatunk mai részében elsőként az energiamenedzsment fogalmával ismerkedünk meg, majd az almérők telepítésére vonatkozó, 2021.jauár 1-jétől hatályos jogszabályi előírásokat is megvizsgáljuk.
Végül pedig bemutatjuk, milyen komplett megoldásokat kínál a Selec az energiafogyasztás monitorozására.

Bemutatjuk: Selec PLC és HMI programozása energiamérési feladathoz
Selec termékeket bemutató sorozatunk folytatásában gyakorlati példán keresztül mutatjuk be a DIGIX-1-1-1 kompakt vezérlő egység, illetve az SP11-GT70 érintőképes HMI programozását.
A projekthez a Selec által alkotott SELPRO és SMI szoftvereket alkalmaztuk.

Esettanulmány: WAGO almérő rendszer
Múlt heti esettanulmányunk sikerén felbuzdulva úgy döntöttünk, hogy folytatjuk a kísérletezést.
Ezen a héten a WAGO direkt mérőműszerét teszteltük egy villamos motor energiafogyasztásánál.
Mai blogbejegyzésünkben a teszteléshez használt rendszerről és a mérési eredményekről készült képeket osztjuk meg veletek.

Esettanulmány: Selec energiamérő rendszer
Legutóbbi blogcikkünkben bemutattuk, hogyan működik egy direktmérő eszköz. Most viszont egy teljes rendszert szeretnénk veletek megismertetni. Az energiaméréshez ezúttal Selec eszközöket használunk. Esettanulmányunk mellékszereplője pedig ismét a piros propelleres villanymotor lesz.

Selec energiamérési megoldások különböző összetettségi szinteken
Az energiamérési rendszer kialakításánál kulcskérdés, hogy tudjuk azt, milyen szintű rendszerre van szükségünk? Hány mérési pontot akarunk kialakítani, hogyan akarjuk az adatokat begyűjteni és feldolgozni? Ami pedig talán a legfontosabb: ezekkel az adatokkal mi a célunk?
Mai írásunkban ezeket a szinteket mutatjuk be.

3+1 ok, amiért érdemes almérőt telepíteni
Amióta tavaly januárban először megjelent az almérők telepítésére vonatkozó MEKH rendelet, számos kérdés merült fel vele kapcsolatban. Legtöbben szükséges rosszként, esetleg újabb felesleges költségek okozójaként tekintettek rá. Mai bejegyzésünkben azt szeretnénk bemutatni, milyen előnyei vannak egy intelligens almérős rendszer telepítésének.

Weidmüller villamos mérési elrendezések
Mai bejegyzésünk elsődleges célja, hogy segítséget adjunk a Weidmüller készülékek lehetséges elrendezéséhez és kiválasztásához, hogy megszokott kereskedelmi akcióként eljussanak megoldásaik az energiahatékonysági piacon megjelenő kollégák számára.
Másodsorban pedig szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ne csak a rendeletben meghatározott műszaki paramétereknek feleljen meg a kialakított mérési rendszer, hanem vegyük figyelembe a későbbi üzemelés során várható hasznos mért értékek mérési lehetőségét is.