Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

10 dolog, amit a vezérlőszekrények szereléséről tudnod kell – II. rész

10 dolog, amit a vezérlőszekrények szereléséről tudnod kell – II. rész

Amikor ennek a cikknek az első fele megjelent, nem gondoltuk, hogy ekkora érdeklődést fog kiváltani. Többen is jeleztétek, hogy nem egészen erre számítottatok a cím alapján. Mások azt írták, ez így túl szájbarágós, iskolás. Egyfelől való igaz: ez a cikk az alapokról ír. Márpedig erős alapok és tudás nélkül nem épülhet időálló épület. Kapcsolási rajz olvasása nélkül pedig jól működő vezérlőszekrényt nem lehet építeni.

Legutóbb a vezetékek huzalozásánál hagytuk abba. Most jöjjön kétrészes blogcikkünk második fele!

 

Alakítsuk ki az áramköröket!

Ha elkészültünk a huzalozással, következhetnek az áramkörök. Elsőként alakítsuk ki a teljesítmény átviteléért felelős főáramkört, majd a vezérlő áramkört. Itt is figyeljünk rá, hogy a kapcsolási rajz szerint végezzük a jelöléseket.

 

Folytassuk a mechanikai szereléssel!

Építsük be a főkapcsolót. Szereljük be a szellőztetésért és hűtésért felelős légkondicionáló rendszert. Ezt követően szereljük fel a lámpákat és hozzájuk tartozó kapcsolókat. Ha mindezekkel megvagyunk, helyezzük fel a tömszelencéket is.

 

Földeljünk!

Alakítsuk ki a szerelőlapon és a villamos szekrényen a földelési pontokat. Szabvány szerint minden megérinthető vezető alkatrészt be kell vonni az érintésvédelmi rendszerbe! 
Szereljünk fel védővezetéket minden olyan mozgó alkatrésznél, amihez nem társul 2. érintésvédelmi osztályú villamos készülék vagy alkatrész! 
A villamos folytonosság biztosítása érdekében a földelővezetékek rögzítésénél használjunk fogazott alátéteket! Ezek ugyanis képesek átvágni az esetleges festékréteget is.

 

Mindig figyeljünk a megfelelő jelölésekre!

 

Állítsuk össze!

Helyezzük be a szerelőlapot a villamosszekrénybe. Következhet a külső szerelvények villamos bekötése a szerelőlap megfelelő pontjaira. 
Szekrényünk lassan elkészül, már csak a csavaros kötések meghúzását kell elvégeznünk. Figyeljünk a gyártó által előírt nyomatékra! Ha lehet, használjunk előre kalibrált nyomatékkulcsot.

 

Helyezzük feszültség alá!

A folyamat utolsó lépéseként helyezzük az elkészült szekrényt feszültség alá. Végezzük el a szerelői ellenőrzéseket és a funkcionális próbát. Ha szükséges, fejezzük be a programozási feladatokat.

 

Ezzel végére értünk kétrészes ismertető anyagunknak. Bízunk benne, hogy szolgált azért pár hasznos tanáccsal is, vagy emlékeztetett titeket az alapokra. 

 

Nézd meg legújabb szerelési munkáinkat:

 

       

 

 

Szeretnél még több érdekességet olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre, ne maradj le az újdonságokról!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: esettanulmány vezérlőszekrény