Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az áramváltók működése és a Plug’N’Wire technológia

Az áramváltók működése és a Plug’N’Wire technológia

„És ez miért jobb, mint a hagyományos?” A napokban többször is megkaptuk ezt a kérdést a Plug’N’Wire mérőeszközök kapcsán. Ezért úgy döntöttünk, kicsit jobban bemutatjuk a különbséget. Mai cikkünkben az áramváltók működésével foglalkozunk. Megismerkedünk az áramváltók típusaival, és azok méréstechnikában betöltött szerepével. Végül pedig bemutatjuk a Plug’N’Wire áramváltók és mérőeszközök mögött álló technológiát.

 

Mire használható egy áramváltó?

Az áramváltók az ipari méréstechnikában vagy az áramvédelemben alkalmazott eszközök. Akkor használjuk őket, ha az áramkörben futó váltóáram erőssége túl nagy a mérőműszer számára. Az áramváltó tulajdonképpen arra szolgál, hogy ezt a nagy áramerősséget letranszformálja egy, a műszer által már mérhető szabványos erősségre, például 1 vagy 5 amperre.

 

 

Hogyan működik egy áramváltó és mik a főbb jellemzői?

Az áramváltókban a transzformátorhoz hasonlóan egy primer és egy szekunder tekercs található. A primer tekercs menetszáma az áramkörben futó áram erősségével megegyező, míg a szekunder tekercsen a menetszám a mérőműszer által mért áram erősségével egyezik. A soros kötésű primer tekercsen folyik keresztül a nagy erősségű váltóáram, míg a szekunder tekercset a mérőműszer zárja rövidre.

Az áramváltó áttétele a két a két tekercs menetszáma közti arányt mutatja, azaz egy 300 amperes primer oldali áramot 5 amperesre transzformáló áramváltó áttétele 300/5 lesz.

Szintén fontos tulajdonság az áramváltó pontossága. Ez egy olyan arány, ami az áramváltó áttételének legnagyobb hibáját határozza meg százalékban, vagy legnagyobb szögeltérését centiradiánban, mindezt adott névleges terhelés mellett.

A pontossági osztály szabványosan megadott érték, ami lehet 0.2, 0.2s, 0.5, 0.5s, 1 vagy 3.

A névleges terhelhetőség azon voltamperben (VA) megadott érték, amit az áramváltó képes teljesíteni bizonyos pontossági osztályokban. Ennek az értéke is szabványosított, 1.5, 3.5, 10, 15, 20, 30, 45 vagy 60 VA lehet.

Nagyon fontos, hogy az áramváltó használatakor a szekunder kapcsot mindig rövidre zárjuk!

Ha ezt elmulasztjuk, a primer áram az áramváltó vasmagját addig gerjeszti, amíg az tönkre nem megy. A rendkívüli indukció következtében a szekunder kapcsokon kialakuló feszültség halálos erősségű is lehet, a vasmag folyamatos gerjesztése pedig akár az áramváltó felrobbanáshoz is vezethet!

Áramerősség mérésekor nincs jelentősége, teljesítmény mérésekor azonban az is számít, hogy a szekunder csatlakozás iránya megfelelő legyen. Szabvány szerint a primer kapcsolat P1 és P2 jelöléssel, míg a szekunder kapcsolat S1 és S2 jelöléssel látják el.

Ha az áramirány helyes, akkor adott pillanatban a primer tekercs P1 kapcsán befolyó I1 áramerősség a szekunder tekercs S1 kapcsán folyik ki I2 áramerősséggel.

 

 

Milyen típusai vannak az áramváltóknak?

Az áramváltók gyakran használt típusa a sínáramváltó. Egy ilyen eszköznél a primer tekercs a mérendő vezeték vagy erős áram esetén egy rézsín. Maga az áramváltó úgy van kialakítva, hogy a belső lyuk mérete a vezeték vagy sín szabvány szerinti méretéhez igazodik.

Egy ilyen eszköz beszereléséhez meg kell bontani a már meglévő áramkört, hogy a mérhetőség érdekében a síneket vagy vezetékeket átvezessék az áramváltón.

Bontható vagy nyitható sínáramváltó alkalmazásával ez elkerülhető, mivel annak egyik oldala és a vasmagja is szétszerelhető, így a már meglévő vezetősín köré beépíthető. Ennek egy változata a lakatfogó, ami tulajdonképpen egy harapófogó módjára nyitható vasmagos áramváltó.

Távadós sínáramváltó esetében az áramtávadót az áramváltóba beleépítik. Így nem kell egy külön áramváltót telepíteni a távadó bemenete miatt, a kimeneti egységjel pedig szabvány szerint meghatározott. Ebből a típusból van olyan is, amihez beépített DIP kapcsoló is társul, így a távadó érzékenysége is szabályozható.

A fentiek ellett beszélhetünk még a főáramokat összegző áramváltókról, illetve primer tekercses és kombinált áramváltókról is. Speciális CBCT áramváltókat alkalmaznak emellett a földzárlatvédelemben, illetve bizonyos áramcsúcsok mérésére beépíthetők védelmi áramváltók is.

A váltakozóáramú áramváltók mellett természetesen meg kell említenünk az egyenáramú áramváltókat is, azonban jelen írásban ezekkel az eszközökkel nem foglalkozunk részletesebben.

A továbbiakban rátérünk a Plug’N’Wire áramváltók és mérőműszerek sajátosságaira.

 

Mit jelent a Plug’N’Wire technológia?

A Rayleigh Industries által szabadalmaztatott technológia lényege, hogy az eszközök hagyományos vezetékek helyett egy RJ45 csatlakozó segítségével összeköthetők.

A Rayleigh és a Selec együttműködésének eredményeként egy olyan mérőműszer és áramváltó termékcsalád jött létre, melynek telepítési ideje a hagyományos eszközökhöz képest lényegesen rövidebb.

A speciális kialakítású áramváltó és a mérőműszerek összekapcsolása mindössze pár percet vesz igénybe, és az alkalmazott daisy- chain, azaz soros busz rendszernek köszönhetően akár 32 mérőműszer is működtethető egyetlen áramforrásról.

 

Forrás: Rayleigh Industries

 

Miért előnyös egy háromfázisú Plug’N’Wire áramváltó?

A Selec és a Rayleigh által közösen fejlesztett eszközök egyik fent említett előnye volt a rendkívül gyors összekötés. Emellett azonban érdemes kiemelni az áramváltók működési sajátosságait is.

Ezeknek az eszközöknek ugyanis nagy előnye, hogy nem kell őket állandóan rövidre zárni, így terhelés alatt is le lehet őket választani az áramkörről.

Ezt a szekunder oldalon egy speciális belső kialakítás teszi lehetővé, ami a keletkező feszültséget képes limitálni. Ezzel gyakorlatilag folyamatosan feszültség alatt tartja magát az eszköz.

Az sem elhanyagolható, hogy az eszközök úgy lettek kialakítva, hogy az iparban használt kompakt megszakítók is könnyedén hozzájuk kapcsolhatók.

Az áramváltók jelenleg ötféle méretben érhetők el, így különböző vezeték- vagy sínmérethez válaszhatók:

  • RI-CT240-EW sorozat: 15x30 mm belső lyukméret, 60-200 A, 330 mV
  • RI-CT242-EW sorozat: 21x25 mm belső lyukméret, 60-250 A, 330 mV
  • RI-CT248-EW sorozat: 31x31 mm belső lyukméret, 150-630 A, 330 mV
  • RI-CT249-EW sorozat: 16x20 mm belső lyukméret, 60-160 A, 330 mV
  • RI-CT250-EW sorozat: 50x54 mm belső lyukméret, 800-1600 A, 330 mV

 

Kiváló választás lehet ez az eszközcsalád azoknak, akik időt akarnak megtakarítani a mérőrendszerük kialakításánál, ugyanakkor megbízható, a szabványoknak megfelelő terméket keresnek.

Végezetül, álljon itt egy újabb rövid videó a Plug'N'Wire eszközök telepítéséről! 

 

 

Szeretnél még több érdekességet olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre, ne maradj le az újdonságokról!