Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az induktív szenzorok működési elve és főbb jellemzői

Az induktív szenzorok működési elve és főbb jellemzői

Szenzorok nélkül el sem lehet képzelni a modern, automatizált rendszerek és gyártósorok működését. Az ipari automatizálásban a szenzorok számos típusa megjelenik annak függvényében, hogy milyen fizikai tényezőt akarunk ismerni. Ha viszont az a feladat, hogy például egy munkadarab helyzetét érzékeljük, érdemes ehhez valamilyen közelítéskapcsolót választani. Mai cikkünkben az induktív közelítéskapcsolók a működésével és főbb jellemzőivel foglalkozunk.

 

Mit nevezünk szenzornak?

Mielőtt rátérnénk a működés részleteire, érdemes megismernünk a szenzor fogalmát és alkotóelemeit.

A mechatronikában szenzornak nevezzük azt az eszközt, amely valamilyen fizikai mennyiség (pl. távolság, hőmérséklet, nyomás, stb.) érzékelésére alkalmas, majd azt egy értelmezhető kimeneti jellé képes alakítani.

 

 

 

A szenzorelem a szenzor azon része, ami az előbb említett fizikai tényezőt érzékeli. Mivel önmagában nem alkalmazható, ehhez az elemhez jelfeldolgozó, jelátalakító elemek, ház, illetve csatlakozó és rögzítő elemek is társulnak.

A szenzorok érzékelhetnek egy-vagy többféle jellemzőt, és beszélhetünk multiszenzor- rendszerről is, amikor egy érzékelőn belül többféle érték érzékelésére alkalmas szenzorelem is megtalálható.

 

Hogyan csoportosíthatjuk a szenzorokat?

A szenzorok csoportosítása történhet a kimeneti jel típusa alapján.

Analóg jelet adnak például az áramlásmérő szenzorok, az útmérők vagy a nyomatékmérők.

Az analóg szenzorok esetén léteznek olyan típusok, melyek jelátalakító és belső elektronika nélkül egy közvetlenül nem felhasználható, alacsony értékű jelet adnak. Más esetben a szenzor belső elektronikája egy közvetlenül felhasználható, adott feszültségi és áramerősségi szinthez köthető analóg jelet eredményez.

 

 

Bináris jelet küldenek a helyzetérzékelők, a közelítéskapcsolók, a nyomáskapcsolók vagy a szintjelző kapcsolók.

A bináris helyzetérzékelők közé tartoznak például a végálláskapcsolók mint mechanikus helyzetkapcsolók.

A mágneses közelítéskapcsolók között megkülönböztethetünk Reed-elvű, magnetoinduktív vagy Hall-effektus szerint működő változatokat, illetve olyanokat is, melyek pneumatikus jelet képesek leadni.

 Külön csoportot képeznek a kapacitív, az ultrahangos, a pneumatikus és az optikai elven működő helyzetérzékelők is. Végül pedig a helyzetérzékelők közé tartoznak az induktív közelítéskapcsolók is.

 

Hogyan működnek az induktív közelítéskapcsolók?

Az induktív közelítéskapcsolók működésének alapja, hogy a váltakozó áram által gerjesztett mágneses térbe belépő testek az érzékelő oszcillátorának rezgőkörében változást okoznak.

A belépő fémtárgy miatt csökken az LC- oszcillátor rezgése, mivel a fémtárgyban keletkező örvényáramok energiát vonnak el. Az oszcillátor áram csökkenését érzékelik a szenzorok, és ezt egy meghatározott bináris jellé alakítják.

Az alábbi ábrán látható egy induktív közelítéskapcsoló fölépítése:

 

Forrás: Dr. Bencsik Attila: Mechatronika alapjai (2014)

 

Az ábrán látható, hogy a tekercs vagy aktív szenzorelem (8) összeköttetésben áll az oszcillátorral (1). A nagyfrekvenciájú oszcillátorhoz kapcsolódik egy demodulátor (2), egy trigger elem (3) és egy kapcsolást jelző LED elem (4). A kimeneti oldalon (9) egy védőkapcsolással ellátott kimenet (5) található. A szenzor emellett a működéséhez szükséges tápfeszültséget (6) és feszültségszabályozó elemet (7) is tartalmaz.

 

Milyen jellemző tulajdonságai vannak egy induktív közelítéskapcsolónak?

Érzékelési távolság

Az induktív szenzorok talán legfontosabb tulajdonsága a kapcsolási vagy érzékelési távolság. Ezt az értéket a névleges kapcsolási távolság (Sn) és a fémenként eltérő nagyságú redukciós tényező szorzataként számíthatjuk ki. Az érzékelési távolságot a gyártók általában megadott hőmérséklet illetve páratartalom mellett tesztelik.

Beépíthetőség

Szintén fontos tulajdonság, hogy a szenzort hogyan lehet elhelyezni a gyártósoron: lehet-e síkba építeni, vagy nem?

A síkba építhető (flush) kialakítású induktív szenzorok egymáshoz közel elhelyezhetők, és fémes és nemfémes anyagokba is beépíthetők.

A nem síkba építhető (non-flush) induktív közelítéskapcsolók csak nemfémes anyagokba építhetők be, fémes anyagok esetén az érzékelő aktív felületnek ki kell állnia. Ha ilyen szenzort telepítünk, akkor a gyártó által meghatározott izolációs távolságot is meg kell tartani az érzékelők között.

Általában elmondható, hogy két, egyébként azonos tulajdonsággal bíró érzékelő közül a síkba nem építhető kapcsolási távolsága a síkba építhető változathoz képest kb. kétszeres lesz.

A ház alakja legtöbbször hengeres, de előfordulhat hasáb alakú kialakítás is.

Kimenet

A legtöbb esetben PNP logikai kimenettel találkozhatunk ezekben a szenzorokban, de előfordulnak negatív kapcsolású (NPN) típusok is.

Az induktív érzékelők előnye, hogy közvetlenül csatlakoztathatók áramkörökhöz, PLC- bemenethez, reléhez vagy akár mágneskapcsolóhoz is.

 

Szeretnél még több érdekességet olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre, ne maradj le az újdonságokról!

Tartalomhoz tartozó címkék: balluff omron pepperl fuchs szenzorok