Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Weidmüller villamos mérési elrendezések

Weidmüller villamos mérési elrendezések

Mai bejegyzésünk elsődleges célja, hogy segítséget adjunk a Weidmüller készülékek lehetséges elrendezéséhez és kiválasztásához, hogy megszokott kereskedelmi akcióként eljussanak megoldásaik az energiahatékonysági piacon megjelenő kollégák számára. 

Másodsorban pedig szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ne csak a rendeletben meghatározott műszaki paramétereknek feleljen meg a kialakított mérési rendszer, hanem vegyük figyelembe a későbbi üzemelés során várható hasznos mért értékek mérési lehetőségét is. 

 

Az elmúlt időszakban az almérési törvény (1/2020-(I.16.) MEKH rendelet) 2020. év eleji megjelenése és a június végi módosítása után a villamos mérési igény jelentősen megnövekedett hazánkban. Az energetikai szakreferenssel rendelkező gazdálkodó szervezetek kötelesek a törvényben meghatározott pontokon almérőt telepíteni, villamos fogyasztási adatot tárolni, illetve továbbítani.

A rendelet egyértelmű célja az energiahatékonyság növelése, gépeink és berendezéseink fogyasztási adatainak nyomon követése. Ennek eredményeként jelentős energia megtakarítási potenciált határozhatunk és valósíthatunk meg.

 

Mérési elrendezések

Egy megfelelően kiválasztott mérő hasznos lehet a felmerülő üzemelési problémák kiszűréséhez is. Gyakori probléma az utólagos beépítésű, ˝barnamezős˝ projekteknél, hogy nincsen elegendő hely a mérőnk, áramváltóink (és ne feledjük a mérőváltóköri sorkapcsokat sem) számára. Szerencsére nemcsak ötletünk, hanem valós megoldásunk is létezik az ilyen mérési helyek kialakítására!

 

Mérési elrendezés #1

 

Forrás: Weidmüller

 

Műszaki tartalom:

  • D175/4.5m Rogowski tekercs
  • Rogowski jelfeldolgozó egység, 0..1A kimenet
  • Energiamérő eszköz: 0,5S pontossági osztály, TCP/IP kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség
  • 5 portos nem menedzselhető switch
  • 24V/3A-es kapcsoló-üzemű tápegység

 

Mérési elrendezés #2

 

Forrás: Weidmüller

 

Műszaki tartalom:

  • D175/4.5m Rogowski tekercs
  • Rogowski jelfeldolgozó egység, 0..1A kimenet
  • Energiamérő eszköz: 0,5S pontossági osztály, RS485 kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség
  • 2 portos RS485/TCP/IP gateway
  • 24V/3A-es kapcsoló-üzemű tápegység

 

Nincs hely a meglévő szekrényében?

Válasszon Weidmüller készre szerelt gyártmány minősítéssel rendelkező mérődobozokat!

 

Forrás: Weidmüller

 

Műszaki tartalom:

  • Készreszerelt PnP mérődobozok
  • IP54 védettség
  • Ipari dugalj csatlakozóval ellátott kivitelek 16A-32A-63A beépített áramváltóval
  • PNP-U típus külső áramváltót igényel
  • Kialakított sűrített levegő mérés, max 8bar
  • Energiamérő eszköz: 0,5S pontossági osztály, RS485/TCPIP kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség, beépített 256MB memória, webserver felület, RCM mérés, gateway funkció, digitális bemenetet és kimenet, hőmérséklet (Pt100) bemenet

 

webPLC + 3EM háromfázisú mérőmodul

A webPLC egy moduláris vezérlő, mely programját és vizualizációját a saját webszerverén lehet elkészíteni – így előnye nem csupán a kihagyható fejlesztőszoftverköltség, hanem az egyszerű és gyors paraméterezés és beüzemelés. Ugyanitt található az előre telepített NodeRED is, mely a kommunikáció végtelen tárházát biztosítja számunkra.

 

 

Forrás: Weidmüller

 

A PLC-hez csatlakoztatott háromfázisú modullal mérjük a kívánt paramétereket melyeket a PLC-ben elhelyezett ipari microSD kártyára mentjük, jellemzően .csv fájlformátumban. Ezt a fájlt igény szerint e-mailben is eltudjuk küldeni a címzettnek/címzetteknek, így automatikusan, akár napi szinten látható a gépek/berendezések negyedóránkénti fogyasztása (MEKH rendeletnek megfelelően).

A webPLC-s mérőrendszerhez igény szerint használhatók a normál és a bontható áramváltók is. Egy berendezés méréséhez egy 3 fázisú mérőmodul és 3 áramváltó szükséges, így a PLC-re csupán annyi modult kell elhelyezni, amennyi a mérendő gépek mennyisége.

 

webPLC + COM modul

Az előbb bemutatott rendszer egy variánsa, hogy a PLC-hez egy kommunikációs modult csatlakozatunk. A modul segítségével RS485 protokollon kiolvashatók a táblaműszerekből az adatok, így menthetjük őket az ipari microSD kártyára.

A táblaműszerhez igény szerint használhatók a normál, a bontható és a Rogowski tekercses áramváltók is. Egy berendezés méréséhez egy táblaműszer és 3 áramváltó szükséges mely RS485 protokollon csatlakozik a COM modulhoz. Egy COM modul maximum 32 táblaműszert tud kezelni, viszont annyi COM modult tudunk felhelyezni a PLC-re, amennyi szükséges a gépek méréséhez (elvi maximum darabszám: 64 modul).

 

 

Forrás: Weidmüller

 

ResMa Compact IPC

Zárásként röviden beszéljünk a szoftveres háttérről is! 

A ResMa Compact IPC átfogó energiafelügyeleti szoftver, amely meglévő automatizálási, vezérlési és épületautomatizálási rendszerekbe is integrálható. A u-create ResMa univerzális eszközként használható villamos fogyasztási és villamos hálózati adatok rögzítésére és felügyeletére.

A szoftver egy Windows 10 IoT Enterprise alapú IPC-re (Ipari PC) előre telepítve érkezik. A méréshez javasoljuk a ModBus TCP/IP eszközök használatát, de ettől igény szerint el lehet természetesen térni például: pl RS485 soros kommunikációjú készülékre.

 

Forrás: Weidmüller

 

A Weidmüller további energiafelügyeleti megoldásairól itt többet is megtudhatsz.
Ezúton köszönjük a cikkhez kapott szakmai segítséget a Weidmüller munkatársainak!

 

Szeretnél még több érdekességet olvasni?

Iratkozz fel hírlevelünkre, ne maradj le az újdonságokról!

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: energiamenedzsment weidmüller